Prawa autorskie

Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tym blogu są mojego autorstwa i stanowią moją własność.Jeśli jest inaczej-wyraźnie informuję o tym.Proszę nie kopiować ich i nie rozpowszechniać bez mojej zgody.Dziękuję.

sobota, 10 września 2011

Alter Friedhof

Uprzedzam,post jest długi i nie będzie nic o dzierganiu :)

Na wycieczkę zapraszam :)

Może ja jestem jakaś nienormalna ale ja lubię cmentarze.Stare cmentarze w szczególności,cmentarze jak parki.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany to zapraszam na zwiedzanie zabytkowego Alter Friedhof,należącego do najbardziej znaczących zabytków kultury w Bonn.Otoczony ruchliwymi ulicami cmentarz ten jest zieloną,cichą oazą w centrum Bonn.
Zwiedzałam go już jakiś czas temu ale nie było czasu tego jakoś do kupy poskładać.

Miałam szczęście bo trafiłam akurat na grupę ludzi z przewodnikiem i bezczelnie do nich dołączyłam dzięki czemu dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.

Na założonym w osiemnastym wieku cmentarzu pochowanych jest wielu znanych tu ludzi,profesorów bońskiego uniwersytetu,członków władz miejskich,ludzi kultury i sztuki,honorowych obywateli miasta.
Ci panowie to profesorowie.

Nagrobek ten ufundowali swojemu dyrygentowi członkowie chóru

Ten pan nie wygląda na miłego człowieka :)))

A ten przeciwnie :)
 O ile dobrze zrozumiałam przewodniczkę,Ludoviko Schopeno był dyrektorem gimnazjum do którego uczęszczał Beethoven.

Ten grób jest grobem matki Beethovena.Wyglada bardzo współcześnie ale wyjaśnień na ten temat niestety nie dosłyszałam.

Cmentarz ten jest cenny również ze  względu na ogromną ilość dzieł artystów rzeźbiarzy.


Ta postać to geolog Johann Jacob Nöggerath,nie jest to nagrobek lecz pomnik autorstwa Alberta Küppers, który pierwotnie miał stać w innym miejscu ale w końcu znalazł się na cmentarzu.Ciekawe są szczegóły ubrania z epoki.Jedna z nielicznych kobiet w ten sposób tu uwiecznionych.

Zabytki Alter Friedhof są systematycznie odnawiane ale zdaje się głównie tak, jak to się dzieje na Powązkach,ze składek czy jakoś tak ,jest coś w rodzaju stowarzyszenia,dokładnie nie wiem.Na zdjęciu widać świeżo odrestaurowane przez to ,powiedzmy,stowarzyszenie ogrodzenie.Za nim jest jeszcze jedno, również wymagające odnowienia ,otaczające  grób osiemnastoletniej Pauli Doetsch.Stowarzyszenie nie chce jednak odnowić tego ogrodzenia.Uważają, że zrobić to powinno miasto na swój koszt ponieważ Paula Doetsch była córką bońskiego burmistrza.Taka ciekawostka:)


Pomnik upamiętniający wojnę niemiecko-francuską 1870-1871

Zabytkami sa tu też stare ,niektóre 150-letnie ,platany.

To chyba najbardziej znane miejsce,grób Roberta Schumanna i jego żony Klary.Autorem jest Adolf  von Donndorf
Po śmierci męża Klara Schumann wraz z jego przyjaciółmi zebrała fundusze na ten nagrobek.Jest tu przedstawiona jako jego muza siedząca u jego stóp.Klara przeżyła męża o 40 lat,pochowana została obok niego.

Krzyż celtycki w Niemczech?Tak ,ponieważ mieszkało tu wielu Anglików i ogólnie ludzi pochodzących z wysp brytyjskich,80 z nich spoczywa na tym cmentarzu.

To musiał być bardzo pospolity rodzaj nagrobków wsród uboższych mieszkańców miasta,jest ich wiele.

Bardzo reprezentacyjny grób rodziny Wesendonck,fabrykantów tekstylnych.Położony w najbardziej pożądanym i prestiżowym miejscu,na przeciwko pomnika wojny niem.-fran.Również dzieło Alberta Küppers.
Genius trzymający odwróconą (zgaszoną)pochodnię,oparty jest o złamane drzewo symbolizujace przedwczesną śmierć,w ręku trzyma wieniec ,w który wplecione są makówki.No właśnie!Motyw makówki powtarza się wielokrotnie na różnych nagrobkach,m.in.na ogrodzeniu grobu Schumanna.Niestety nie zrozumiałam wyjaśnień przewodniczki co to oznacza.Czy ktoś to wie?Jestem ciekawa.

Ten grób ciekawy jest ze względu na osobę Matyldy Wesendonck.Po ślubie Matyldy i Ottona Wesendonck,młoda para zamieszkała w Nowym Jorku i Zurychu,tam poznali Ryszarda Wagnera.Połączyła ich przyjazń.Otto wspomagał też Wagnera finansowo.Matyldę i Wagnera połączyło "braterstwo dusz",była jego muzą, gorącą wielbicielką jego twórczości.Znajdował u niej zrozumienie jakiego nie miał u własnej żony.Miłość do Matyldy zainspirowała Wagnera do napisania Tristana i Izoldy,ona była jego Izoldą.Matylda pisała wiersze,do kilku z nich Wagner napisał muzykę.


Bardzo typowy przykład nagrobków w tej części Niemiec nawiązujacy kształtem do katedry w Kolonii.Grób Elisabeth Erdmann-Macke,żony Augusta Macke,jednego z najbardziej znanych niemieckich malarzy ekspresjonistów.

Grób żony i syna Fryderyka SchilleraTakich żródełek jest kilka,przy wszystkich stoją konewki i......stoją,nikt ich nie ukradł!Niebywałe!:))Nieustająco mnie to zadziwia.Mojej przyjaciółce ostatnio ukradziono wieniec z grobu matki.Co kraj to obyczaj ,bardzo bym jednak chciała żeby nasze obyczaje choć  trochę się zmieniły i ucywilizowały.
Choć tutaj tak idealnie to też nie jest :)Przewodniczka  mówiła, że były kradzieże (ale nie konewek prawdopodobnie )i z tego powodu zamontowano na  dość niskim murku otaczającym cmentarz, dodatkowo metalowy płotek .
Ta postać kobieca jest przykładem produkcji masowej,była wielokrotnie powielana i można ją spotkać na wielu innych cmentarzach.Z tym grobem wiąże się też ciekawa historia.Niemiecki pisarz i poeta  Ernst Moriz Arndt, wybrał się ze swoim dziewięcioletnim synem Willibaldem nad Ren.Podczas kąpieli dziecko utonęło.Tablica w środku jest jego nagrobkiem .Pochodzący z Rugii Arndt przywiózł stamtąd sadzonkę dębu i zasadził ją na grobie syna w roku 1834.Jest to ten dąb widoczny na zdjęciu.Jak widać drzewo wysadza nagrobki rodziny Arndt ale gdy stan się pogorszy, zostaną one przesunięte .
Jest propozycja aby na wypadek gdyby dąb ten zakończył swój żywot, zebrać i przechować nasiona ,z których można by następcę wyhodować.

Bardzo często powtarzający się motyw złamanej kolumny.

Kaplica jest w ciekawa wewnątrz ,było tam jednak za ciemno na zdjęcia.


Grób historyka Georga Niebuhr i jego zmarłej dziewięć dni po nim żony.
Początkowo był skromniejszy ale następca pruskiego tronu,późniejszy Fryderyk Wilhelm IV,który studiował u Niebuhra i podziwiał go, uznał że jest za prosty i zlecił wykonanie nowego Carlowi Friedrichowi Schinkel.

Grób Niebuhra jest jednym z najbardziej znanych.
 Christian Daniel Rauch jest wykonawcą widocznego tu reliefu.


W trzech miejscach cmentarza ,mimo braku miejsca ,celowo pozostawiono taką pustą przestrzeń dla upamiętnienia ludzi ,których groby się nie zachowały.Choć cmentarz jest właściwie od dawna  zamknięty,wciąż chowa się tu zmarłych w już istniejących  rodzinnych grobach.I kolejna złamana kolumna.


Uderzający jest kontrast  ciszy i spokoju tego starego cmentarza z panującym tuż za bramą ulicznym zgiełkiem nowoczesnego miasta.Budynek na przeciwko.

I to już koniec wycieczki :)

Życzę spokojnej słonecznej niedzieli :)

3 komentarze:

  1. Bardzo interesująca wycieczka. Dziękuję. Przeczytałam i pooglądałam zdjęcia z uwagą. Również lubię cmentarze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam zwiedzać cmentarze. Genialna wycieczka. Możesz zabierać nas na takie częśćiej :) Jeszcze wrócę do tego wpisu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fantastyczna wycieczka i super że udało Ci się ją przejść z przewodnikiem - jak bęę w Bonn muszę tam zajrzeć ! Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń